Jak obliczany jest termin porodu?

Wiele kobiet, gdy dowiaduje się o tym, że jest w ciąży, od razu chce dowiedzieć się, jaki jest przewidywalny termin porodu. W jaki sposób można go obliczyć?

Jak obliczany jest termin porodu?

Też nie możesz doczekać się tej informacji? / fot. materiały prasowe

Dokładne określenie terminu porodu jest bardzo trudne, ponieważ każda ciąża jest nieco inna. Są jednak metody, które pozwalają na przybliżone określenie czasu rozwiązania.

Metoda Naegelego

Jedną z najczęściej używanych metod do obliczania czasu porodu oraz wieku ciąży jest metoda Naegelego. To metoda, która stosowana jest też przez kalkulatory internetowe wskazujące na termin porodu oraz na wiek ciąży.

Metoda Naegelego do obliczeń wykorzystuje czas ostatniej miesiączki u kobiety. Zakłada przy tym, że każda kobieta ma 28-dniowe cykle, miesiąc trwa przez 30 dni, a czas trwania ciąży to równo 40 tygodni.

W związku z tym metoda Naegelego określa tylko w przybliżeniu termin porodu, ponieważ może on wahać się nawet o kilka tygodni od rzeczywistego terminu rozwiązania.

Badanie USG

Jako bardziej wartościowe i godne zaufania badanie pozwalające na wyznaczenie terminu porodu stosuje się badanie USG przeprowadzane przez ginekologa.

Badanie to pozwala na określenie wieku dziecka na podstawie jego wielkości, a następnie na tej podstawie specjalista może wyliczyć przybliżony termin porodu.

Warto przy tym zaznaczyć, że im prędzej badanie USG płodu zostanie wykonane w gabinecie, tym bardziej dokładny termin porodu będzie można uzyskać. Zaleca się, aby pierwsze badanie zostało przeprowadzone przed 10. tygodniem ciąży.

Inne metody wyznaczania terminu porodu

Spotyka się także inne metody pozwalające na wyznaczenie terminu porodu. Są one stosowane głównie wtedy, gdy kobieta nie zna dokładnej daty swojej ostatniej miesiączki czy daty zapłodnienia, a także ciąża jest już bardziej zaawansowana.

Wiek ciąży oraz termin porodu określa się wówczas na podstawie odczuwania pierwszych ruchów płodu oraz wysokości dna miednicy. Warto jednak pamiętać o tym, że metoda ta również nie jest bardzo precyzyjna i rzeczywiste wyniki mogą różnić się od zakładanych nawet o parę tygodni.

 

źródło: Partner BT

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>